Bylinky pro krásu-pleť.masky

24. května 2006 v 11:05 |  Kosmetika
Bylinky pro krásu
- 7 receptů k výrobě přírodních masek

Kosmetické užití bylinek můžeme nalézt ve všech starých kulturách. Starověcí Řekové rozvíjeli filozofii krásy a celkového zdraví. Slavný lékař Hippokrates formuloval vědění o dermatologii a doporučoval stravu, cvičení, koupele a masáže pro zlepšení tělesného zdraví a tím pádem krásy.
Římané popustili uzdu aromatickým rituálům a péči o tělo. Citro, římský spisovatel prvního století n. l., napsal čtyři knihy o kosmetice s recepty pro odbarvování, barvení a pomádování vlasů, proti vzniku vrásek.

Do období renesance již existovalo povědomí o péči o pokožku odděleně od zdravotních potíží. Sbíraly se recepty na mýdla, krémy a aromatické vody a uchovávaly se v herbářích a knihách pražíren a přípraven kávy a čaje, které byly po generace předávány z matky na dceru.

Během 19. století se kosmetika stala organizovaným průmyslem.Když se pak začaly používat do kosmetiky konzervační prostředky, nabídla výroba ve velkém zákazníkům bezprecedentní výběr.

Dnešní komerční výrobky jsou často nákladné a spoustu peněz platíme za reklamu, obal, distribuci, zkoušení. Zvýšil se výskyt alergií způsobených užíváním chemických konzervačních látek, syntetických parfémů a umělých barviv. Výsledkem je vzrůstající požadavek na přírodní komponenty, a protože výzkum objevil pozoruhodné terapeutické vlastnosti rostlin, snaží se mnoho firem vytvořit svůj vlastní sortiment rostlinné kosmetiky.

Abyste dokázali ocenit, jak mohou rostliny prospět vaší pleti, je vhodné vědět něco o tom, proč pleť stárne. Stejně jako oči a vlasy je i kůže odrazem vašeho celkového zdraví. K jejímu vzhledu tudíž nejvíce přispívá strava a životní styl. K důležitým vitamínům na "krásu" jsou hlavně vitamíny A, C, E (tyto jsou ve vhodném a pro tělo dobře vstřebatelném obsaženy v ovoci rakytníku řešetlákovém, běžně k dostání v obchodech se zdravou výživou ve formě sirupu nebo čaje, denně stačí 1 čajová lžička k doplnění těchto vitamínů).

Dále je důležitý dostatečný přísun zinku. Zinek je obsažen asi nejvíce v semenech dýní, pokud nám dělá problémy chroupání dýňových semen, můžeme si koupit dýňový olej, kterého denně užíváme 1 čajovou lžičku.
K vstřebání zinku do organismu je důležitý vitamín A, takže nejlépe když si dáme denně 1 čajovou lžičku dýňového oleje, nebo sníme asi dvacet semínek dýně a k tomu 1 čajovou lžičku rakytníkového sirupu.

Výborným prostředkem, který můžeme užívat zevně i vnitřně je mandlový olej. Obsahuje vzácné látky, které vyživují a zjemňují pleť. Taky organismu prospěje, když si dáme tak dvakrát za týden 1 čajovou lžičku oleje nebo častěji zařazujeme mandle do jídelníčku.
Dále je nezbytný dostatečný pitný režim - denně vypít okolo dvou litrů čisté pramenité neperlivé vody, vytahuje z těla toxiny a to pleť prozáří. Jestliže se nám zdá naše pokožka povadlá, není na škodu si udělat takzvanou křemíkovou kůru: křemík je prvek, který dělá pleť sametovou, jadrnou, svěží. Je také důležitý pro krásné nehty a vlasy. Nejvíce je obsažen v bylinkách - přesličce rolní, truskavci, pýru, komonici.

Z těchto bylinek si namícháme čaj všechny ve stejném poměru řekněme 50 g přesličky rolní, 50g truskavce, 50 g pýru, 50g komonice, čaj vaříme denně čerstvý, pijeme ráno a večer šálek a při přípravě necháme luhovat 2 polévkové lžíce na 0,5 l vroucí vody 25minut. Kůru opakujeme denně do doby než nám dojde namíchaná směs. Tímto čajem si ještě můžeme ráno a večer po odlíčení natírat obličej, krásně nám zpevní kůži.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama